Według raportu Uniwersytetu Browna wojny, które USA prowadziły i podsycały w Iraku, Afganistanie, Syrii, Jemenie i Pakistanie od 11 września 2001 roku, pochłonęły co najmniej 4,5 mln ludzi.

Od rozpoczęcia rosyjskiej Operacji Specjalnej na Ukrainie zachodnia propaganda wbija nam do głów, że ta "niczym nie sprowokowana (sic!) agresja" Rosji na miłującą pokój Ukrainę jest najbardziej krwawym i barbarzyńskim konfliktem zbrojnym po II Wojnie Światowej.
Nie znamy jeszcze bilansu ofiar Operacji Specjalnej i pewnie nieprędko poznamy. Wiemy jednak z pewnością, że nasz kraj zalała wielomilionowa fala "uchodźców wojennych", z których ponad milion zostało w Polsce, ciesząc się przywilejami, o których mogą pomarzyć Polacy.

Raport Uniwersytetu Browna  https://watson.brown.edu/costsofwar/papers/2023/IndirectDeaths  dotyczy ofiar wojen prowadzonych, wywołanych i sponsorowanych przez USA/NATO po zamachach 11 września 2001 czyli w trakcie tzw. "wojny z terroryzmem". Wtedy to kilku brodatych Talibów z pieczar Afganistanu porwało trzy liniowe, amerykańskie samoloty pasażerskie i zniszczyli dwie bliźniacze wieże WTC (trzecia zawaliła się sama dla towarzystwa) oraz uderzyli w Pentagon.
Raport nie uwzględnia ofiar wojen USA od zakończenia II WŚ a tych było kilkadziesiąt i pochłonęły kilkadziesiąt milionów ofiar.
Musimy pamiętać, że Polska także wniosła swój niechlubny wkład w agresje USA/NATO po 11/09.
Zapraszam do lektury.



Według raportu Uniwersytetu Browna wojny, które Stany Zjednoczone prowadziły i podsycały w Iraku, Afganistanie, Syrii, Jemenie i Pakistanie od 11 września 2001 roku, pochłonęły co najmniej 4,5 miliona istnień ludzkich .

Prawie milion osób, które straciły życie, zginęło podczas walk, a około 3,6-3,7 miliona zmarło pośrednio, z powodu problemów zdrowotnych i ekonomicznych spowodowanych wojnami, takich jak choroby, niedożywienie i zniszczenie infrastruktury.

Takie są wnioski z badania przeprowadzonego w ramach projektu Cost of Wars w Watson Institute for International and Public Affairs na Uniwersytecie Browna .




W raporcie przeanalizowano również skutki sponsorowanych przez Waszyngton wojen w Libii i Somalii.

Naukowcy oszacowali, że w badanych krajach nadal 7,6 miliona dzieci poniżej 5 roku życia cierpi z powodu ostrego niedożywienia, co oznacza, że ​​„nie otrzymują wystarczającej ilości pożywienia i są osłabione do tego stopnia, że ​​dosłownie to skóra i kości , narażając te dzieci na poważne ryzyko śmierci ”.

W Afganistanie i Jemenie schorzenie to dotyka prawie 50% dzieci, a w Somalii prawie 60%.



Wykres 2 – Niedożywienie dzieci według krajów strefy działań wojennych (dane od 2020 do 2023)

W oddzielnym badaniu z 2021 r. Projekt Cost of Wars Uniwersytetu Browna wykazał, że wojny USA po 11 września spowodowały przesiedlenie co najmniej 38 milionów ludzi, więcej niż jakikolwiek inny konflikt od 1900 r., Nie licząc II wojny światowej.

Odnotowuje to raport z 2021 r   https://watson.brown.edu/costsofwar/costs/human/refugees

„38 milionów to bardzo ostrożny szacunek. Całkowita liczba przesiedleńców w wyniku wojen amerykańskich po 11 września może być bliższa 49-60 milionom, co równałoby się wysiedleńcom z II wojny światowej."


Miliony przesiedleńców w wyniku wojen w USA po 11 września

Badanie z maja 2023 r., w którym oszacowano liczbę ofiar wojen w Stanach Zjednoczonych po 11 września na 4,5–4,6 mln, wykazało, że z powodu przedłużających się konsekwencji tych gwałtownych konfliktów nadal ginie duża liczba cywilów. Chociaż wojsko USA wycofało się z Afganistanu w 2021 r., „ dzisiaj Afgańczycy cierpią i umierają z przyczyn związanych z wojną w większym stopniu niż kiedykolwiek wcześniej ” – czytamy w raporcie.

Oprócz oszałamiającej liczby ofiar śmiertelnych, w wyniku tych wojen kolejne miliony cywilów zostało rannych i doznało innych niewiarygodnych trudności.

„ Na przykład na każdą osobę, która umiera na chorobę przenoszoną przez wodę, ponieważ wojna zniszczyła dostęp do czystej wody i oczyszczalni ścieków, jest znacznie więcej osób, które zachorują” –
mówi raport .

Raport z 2023 r. „ podkreśla wiele długoterminowych i słabo poznanych konsekwencji wojny dla zdrowia ludzkiego, podkreślając, że niektóre grupy, zwłaszcza kobiety i dzieci, ponoszą ciężar tego ciągłego wpływu ”.

Osoby żyjące w ubóstwie i osoby z grup marginalizowanych charakteryzują się wyższymi wskaźnikami umieralności i krótszą średnią długością życia.

W dokumencie podkreślono, że „ wojny po 11 września spowodowały powszechne trudności ekonomiczne dla ludzi w strefach działań wojennych i jak z kolei ubóstwu towarzyszył brak bezpieczeństwa żywnościowego i niedożywienie ”.



Ryc. 3 – Ścieżki przyczynowe zgonów pośrednich w wojnach po 11 września


W prawie wszystkich wojnach zgony pośrednie stanowią większość utraconych istnień ludzkich. Wskazali na to na przykład naukowcy z Brown University

„Na obszarach objętych konfliktem dzieci są 20 razy bardziej narażone na śmierć z powodu chorób biegunkowych niż z powodu samego konfliktu”.
Uszkodzenia infrastruktury, które występują podczas wojen, są również bardzo śmiertelne. „Szpitale, kliniki i środki medyczne, systemy wodno-kanalizacyjne, elektryczność, drogi i sygnalizacja świetlna, rolnictwo i infrastruktura żeglugi towarowej i wiele innych jest niszczonych, uszkadzanych i zakłócanych, co ma trwałe konsekwencje dla zdrowia ludzkiego”, czytamy w raporcie .

Nieszczęścia gospodarcze spowodowane wojnami po 11 września były druzgocące.

Dwie dekady wojskowej okupacji Afganistanu przez Stany Zjednoczone i NATO pozostawiły po sobie kryzys gospodarczy graniczący z apokalipsą. Ponad połowa ludności Afganistanu żyje w skrajnym ubóstwie i żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie. 95% Afgańczyków nie ma wystarczającej ilości jedzenia.

W Jemenie ponad 17,4 miliona ludzi nie ma dostępu do żywności, a 85 000 dzieci poniżej 5 roku życia prawdopodobnie zmarło z głodu. Nawet w krajach, w których nie rozmieszczono dużej liczby żołnierzy amerykańskich, wojny Waszyngtonu zniszczyły życie niezliczonych cywilów.

Amerykańskie ataki dronów w Jemenie i Somalii „znacząco wpływają na źródła utrzymania ludzi”, zabijając pracowników, niszcząc farmy i firmy oraz doprowadzając rodziny do bankructwa.

„ Nie można lekceważyć wpływu tych szkód ekonomicznych na ludy, których przetrwanie zależy od ziemi ” — podkreśla raport.

Tak zwane ustawy antyterrorystyczne Waszyngtonu w Somalii również „utrudniały działania humanitarne, intensyfikując skutki głodu” – zauważyli naukowcy.

Setki tysięcy dzieci zmarło w wyniku głodu, który nawiedził ten kraj Afryki Wschodniej.

Badania Brown University są częścią rosnącej liczby badań dokumentujących liczbę ofiar wojen w USA po 11 września.

W raporcie z 2015 r. nagrodzonej Nagrodą Nobla grupy International Physicians for the Prevention of Nuclear War (IPPNW) stwierdzono, że 13 lat tak zwanej „wojny z terroryzmem” Waszyngtonu spowodowało łącznie 1,3 miliona zgonów, w tym 1 milion w Iraku, 220 000 w Afganistanie i 80 000 w Pakistanie .

IPPNW ostrzegł, że ta liczba z 2015 r

„To tylko ostrożne szacunki. Łączna liczba zgonów w trzech wspomnianych krajach może przekroczyć nawet 2 miliony, podczas gdy liczba poniżej 1 miliona jest wysoce nieprawdopodobna.

Ben Norton

Ben Norton jest dziennikarzem śledczym i analitykiem. Jest założycielem i redaktorem Geopolitical Economy Report i pracuje w Ameryce Łacińskiej.

Wyszukał, opracował wersję polską i udostępnił SL.